HomeOm oss

BrolinWestrell startades årsskiftet 2006/2007 av Magnus Brolin och Mikael Westrell. Med en tydlig vision om att förena sina erfarenheter som chefer, psykoterapeuter och krishanterare har de snabbt och framgångsrikt etablerat företaget på marknaden. Magnus Brolin och Mikael Westrell äger vardera 50 % av BrolinWestrell AB.

Idag stödjer vi organisationer i såväl privat näringsliv som offentlig verksamhet. BrolinWestrell är en resurs när det svåra händer eller när man vill utveckla en fungerande verksamhet.

BrolinWestrell erbjuder tjänster med hög kvalitet, personlig kommunikation med kunden och stor insatskapacitet. Företagets medarbetare har under flera år varit ledande i att förnya den psykologiska krishanteringen i Sverige, bland annat genom boken Krishantering i arbetslivet. Vi följer kontinuerligt forskningen och kunskapsutveckling och våra arbetsmetoder stämmer väl överens med de nationella riktlinjer om t ex krishantering som formulerats i flera länder under senare år.
Förutom de egna medarbetarna har BrolinWestrell nätverk av underkonsulter i Sverige, Norden och Världen.

 

Nationellt nätverk BrolinWestrell har ett nätverk av underleverantörer runt om i landet, som arbetar på uppdrag av, arbetsleds av och rapporterar till oss. Det består av legitimerade psykologer och psykoterapeuter med lång erfarenhet av krishantering, ledarskap och behandling.

Med hjälp av vårt nätverk kan vi därför snabbt finnas på plats när er organisation behöver stöd, oavsett var i landet ni befinner er.

Nordiskt nätverk BrolinWestrell finns representerade också i Norge, Danmark och Finland genom ett nätverk av underleverantörer. Samtliga är psykologer och psykoterapeuter med stor erfarenhet av bland annat psykologisk krishantering.

Internationell samarbetspartner Vi samarbetar även med en världsomspännande krisstödsleverantör. Det gör det möjligt för oss att erbjuda hjälp på lokalt språk på de flesta platser runt om i världen.

 

Mikael Westrell

VD, socionom, leg. psykoterapeut.

mikael@brolinwestrell.se
070-370 96 99

Magnus Brolin

Leg. psykolog och leg. psykoterapeut.

magnus@brolinwestrell.se
070-970 21 11

Per Calleberg

Leg. psykolog, certifierad EMDR-terapeut, fil. kand. i biologi.

per@brolinwestrell.se
070-555 43 25

Anna Niva

Personalvetare och leg. psykoterapeut. Vidareutbildning i EMDR.
anna@brolinwestrell.se
070-491 95 95

Ulrica Melcher

Leg. sjuksköterska och leg. psykoterapeut.

ulrica@brolinwestrell.se
070-756 50 30

Kina Nygren

Leg psykolog och leg psykoterapeut, psykoanalytiker.

kina@brolinwestrell.se
070-372 43 25

Nina von Garaguly

Leg. psykolog med vidareutbildning i affektfokuserad psykoterapi och EMDR.

nina@brolinwestrell.se
070-654 43 25

Julia Engström

PTP-psykolog.

julia@brolinwestrell.se
073-045 55 11

Sofia Lindblad

Kundutvecklare. Fil. kand. i hälsovetenskap & hälsopedagogik samt eMBA i företagsekonomi.

sofia@brolinwestrell.se
072-454 43 25

Martin Mattsson

Koordinator.

martin@brolinwestrell.se
070-649 33 45